TWOJEHAMULCE.PL

…ZADBAJ O SWOJE BEZPIECZEŃSTWO!

Technologiczny krok w przód…

Post - 31.05.2015 (4)

Firma BMW jako właściciel marki MINI poprzez swoje amerykańskie studio projektów w kooperacji z amerykańską firmą informatyczną Qualcomm Incorporated oraz Osterhout Design Group stworzyli zaawansowana technologię „zamkniętą” w ładnie skrojonych narciarskich goglach.

Wygodne w codziennym życiu okulary kryją w sobie między innymi dwa 720p wyświetlacze (każdy na jedno oko), zaawansowany technologicznie mikroprocesor Snapdragon 805 oraz sieciowe oprzyrządowanie.

Prototypowe okulary wyświetlają przydatne informacje. Mogą to być zarówno droga do zaparkowanego samochodu, nawigacja podczas jazdy samochodem wraz z informacjami dodatkowymi jak teraźniejsza prędkość, ograniczenia prędkości. Mogą to być również ukazujące się wskazówki na temat punktów zainteresowania. Nawigacja w sposobie działanie nie różni się znacznie od dostępnych systemów nawigacyjnych, ale sposób pokazywania wskazówek bez odrywania wzroku od drogi ma duże znaczenie pod względem bezpieczeństwa. Okulary mogą również przeczytać otrzymanego SMS’a.
Bardzo istotną funkcją jest tak zwany „Roentgen”. Za pomocą systemu kamer i czujników zamontowanych na samochodzie oraz czujnika w okularach odczytującego ruchy głowy, okulary umożliwiają przezroczysty widok przez samochód. Można zerknąć na ustawienie kół, które zbliżają się do krawężnika mogącego zarysować lub uszkodzić felgę. Można również zobaczyć przez drzwi samochód, obok którego próbujemy zaparkować, tak jakby tych drzwi w ogóle nie było. Jest to niezwykle przydatna rzecz podczas poruszania się po parkingach, ale już mniej przydatna lub wręcz niebezpiecznie mogąca zakłócić uwagę przy wyższych prędkościach.
Okulary można oczywiście skonfigurować pod siebie, tak aby pokazywały informacje, którymi jesteśmy zainteresowani.

Mini oraz Qualcomm zgodnie twierdzą, iż jest to jeszcze niedopracowany prototyp stworzony bardziej do celów naukowych, niż produkt finalny gotowy do wypuszczenia na rynek. Ostateczna wersja pojawi się niewątpliwie, ale puki co jest to bliżej niesprecyzowana przyszłość.

Bez wątpienia okulary Hi-tech przydałyby się w użytkowaniu pojazdu. Niestety w brew oczekiwaniom twórców, z racji wyglądu (prototypu) raczej nikt nie pokusiłby się spacerować w nich po mieście.
Jeśli natomiast ich wygląd zostałby dopracowany do takiego stopnia, że wizualnie nie odbiegałyby znacznie od zwykłych okularów słonecznych, to byłaby to już zupełnie inna historia…

Post - 31.05.2015 Post - 31.05.2015 (3) Post - 31.05.2015 (2)
Artykuł źródłowy znajduje się na THE VERGE.

Comments are closed.