TWOJEHAMULCE.PL

…ZADBAJ O SWOJE BEZPIECZEŃSTWO!

Jedno z najciekawszych objawień 2015 roku…

Bez wątpienia był jednym z najciekawszych debiutów w stajni BMW w 2015.
Auto zaprezentowane zostało na ubiegłorocznym Tokyo Motor Show, a do sprzedaży trafi wiosną 2016 roku.

 BMW M4 GTS (25).Oto BMW M4 GTS!

To co wzbudza największą ciekawość to oczywiście jego serce. Pod maską inżynierowie BMW M GmbH umieścili rzędowy, sześciocylindrowy, podwójnie doładowany silnik o pojemności 2979cc. Moc jaka dostarczana jest do układu napędowego to bardzo żywe 493 KM osiągane przy 6250 obr./min. oraz 600 Nm dostępnych w zakresie 4000-5500 obr./min. Warto również wspomnieć, iż BMW zastosowało tu innowacyjny system wtrysku paliwa. Posiada on dodatkowy wtrysk wody do kolektora dolotowego, w którym to gaz powstały po jej odparowaniu wtryskiwany jest do komory cylindra. Zabieg ten powoduje bardziej efektywne spalanie, co przekłada się na większą moc oraz oszczędniejsze zużycie paliwa. Według producenta oscyluje ono na poziomie 8,5 litra benzyny „95” na 100 kilometrów w cyklu mieszanym. Drugi skutek to obniżona temperatura spalania, która powoduje wzrost czystości spalin.

BMW M4 GTS (23).Cały potencjał silnika przenoszony jest na 20 calowe koła tylne za pomocą dwusprzęgłowej, siedmiostopniowej, specjalnie zaprojektowanej do silników „M” automatycznej skrzyni biegów. Auto standardowo wyposażone jest w łopatki zmiany biegów przy kole kierownicy. Skrzynia może pracować w trybie automatycznym lub manualnym (bezsprzęgłowym). Kierowca ma do dyspozycji trzy opcje ustawień charakterystyki pracy układu napędowego.

Dodatkowo należy wspomnieć, że również w tym przypadku polityka inżynierów BMW „M” skupiająca się na redukcji masy pojazdu święci nie małe sukcesy. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich stopów magnezu, aluminium oraz wzmocnionego plastiku na bazie włókien węglowych w strategicznych elementach pojazdu BMW M4 GTS waży zaledwie 1510 kg.

Wszystkie te czynniki bezpośrednio przekładają się na osiągi tego auta. GTS rozpędza się do 100 km/h w zaledwie 3,8 sekundy. Wskazówka prędkościomierza mknie nieubłaganie aż do 305 km/h. Kierowcy wyścigowi BMW pokonali północną pętlę Nurburgringu w 7 minut i 28 sekund. Rezultat był zaskakujący również dla nich samych. Okazało się, że osiągnięty czas zrównuje BMW M4 GTS z takimi supersportowcami jak Porsche Carrera GT, czy McLaren MP4-12C.

Za wyhamowanie tego dość spektakularnego auta odpowiada bardzo wydajny układ hamulcowy. Tarcze hamulcowe wykonane są ze stopów węglowo ceramicznych. GTS wyposażony jest również między innymi w system Launch Control pozwalający uzyskać piorunujące przyspieszenie od startu zerowego oraz wiele innych ciekawych rozwiązań technologicznych.

BMW M4 GTS (29).Wnętrze, jak na auto takiego kalibru jest bardzo przytulne. Standardowo ale i ze smakiem wspawana klatka bezpieczeństwa, wygodne sportowe fotele, elementy wnętrza wykończone alcantarą oraz właściwie niczym nie różniące się od seryjnego M4 kokpit i deska roździelcza z pewnością sprawią, że GTS znajdzie wielu miłośników.

Podsumowując, BMW udało się stworzyć kolejną ikonę motoryzacji. Osiągami, auto porównywalne jest do supersportowców z najwyższej półki. Czy jest piękne?… Na pewno jego bardzo muskularny wizerunek może spodobać się wielu miłośnikom motoryzacji. Jego cena to niebagatelne 143 tys. EUR. Z dostępnością może być niestety trochę gorzej. BMW przewidziało na cały świat jedynie 700 egzemplarzy.

Źródło: YouTube – BMW Group.

Comments are closed.